شناخت معایب فرش دستباف وعلت به وجود آمدن آن
    
تعداد بازدید: 525
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/2/15

مرمت‌گر فرش عیب فرش و دلایل پیش‌آمد آن را تشخیص دهد و اقدام به رفع این عیب و ترمیم فرش معیوب کند.


یک مرمت‌گر فرش صرف‌نظر از مرمت فرش باید با دقت عمل، شناختی کامل و جامع بر روی انواع معایب فرش داشته باشد تا عیب فرش و دلایل پیش‌آمد آن را تشخیص دهد و اقدام به رفع این عیب و ترمیم فرش معیوب کند.

غلط بافی فرش دستباف
در بعضی از فرش‌ها نقش گل‌ها و بندها شکل واقعی خود را نداشته و در حالت قرینه در دو طرف قالی از نظر کوچکی و بزرگی با هم تفاوت داشته و به طور کلی شکستگی در بندها و بهم ریختگی نقشه مشاهده می‌شود. عدم یکنواختی در پخش چله‌ها (پر و تنک بودن چله) عدم یکنواختی در کوبیدن پودها، اشتباه خواندن نقشه و جابجا بافتن رنگ‌ گره‌ها، سالم نبودن نقشه اصلی و عدم دقت نقاش، عدم تناسب بعضی از خامه‌ها از لحاظ ضخامت و نازکی، از عواملی هستند که باعث غلط بافی نقشه‌ها در قالی می‌شوند و برای جلوگیری از عیوب فوق باید در حین چله کشی و انتخاب مواد اولیه و نحوه بافت دقت بیشتری بکار رود.

رگه و دورنگی
رگه و دورنگی در تعدادی از قالی‌ها مشاهده می‌شود. بدین صورت رنگ زمینه اصلی و زمینه حاشیه‌ها در یک جا از فرش تغییر یافته و تا آخر قالی ادامه دارد، آنرا دورنگی گویند. چنانچه رنگ زمینه اصلی و زمینه حاشیه‌ها سرتاسر عرض قالی در یکجا تغییر یافته و با فاصله‌ای مجدداً به رنگ اولیه برگشته است. این تغییر رنگ را که بصورت نواری در یکجا و یا چند جای قالی در سرتاسر عرض با تفاوت رنگ مشاهده شود رگه می‌گویند. و علّت بوجود آمدن آن استفاده از رنگ‌های سیر و روشن در زمینه رنگ اصلی متن قالی و حاشیه‌هاست. چنانچه بافنده در استفاده از رنگ زمینه‌ها در ابتدای بافت رنگ متن را یکجا و یکنواخت و به مقدار کافی تهیه نماید و در بافت نیز دقت لازم را در استفاده از رنگ‌ها داشته باشد چنین عیبی در قالی بوجود نخواهد آمد.


ساده بافی (خلوتی)
در بعضی از قالی‌ها نقش گل‌ها ضمن اینکه تقارن و قرینه بودن را ندارند نسبت بهم نیز تراکم داشته و بالعکس در طرف دیگر، نقش گل‌ها از هم باز است. در چنین حالتی فاصله گل‌ها از هم زیاد شده و متن اصلی فرش بیش از حد لازم بدون نقش بوده و حالت ساده بافی پیدا می‌نماید و چنانچه از نامش مشخص است این عیب را ساده بافی در قالی و یا خلوتی گویند.
علت بوجود آمدن این عیب، عدم رعایت صحیح نقشه خوانی و همچنین دقت نکردن در پیاده نمودن نقشه در روی قالی است و جابجا بافتن رنگ‌ها و مغایر بودن آن با نقشه نیز یکی دیگر از عوامل بوجود آمدن عیب فوق در قالی می‌باشد. رعایت بافت صحیح و دقت در نقشه خوانی از بوجود آمدن این عیب جلوگیری می‌نماید.

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.