مراقبت دوره‌ای از فرش دستباف
    
تعداد بازدید: 309
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/2/3

مراقبت از فرش دستباف باید به صورت مستمر در قالب اقدامات هفتگی، ماهانه و حتی سالیانه انجام گیرد.

مراقبت دوره‌ای از فرش دستباف
مراقبت از فرش دستباف باید به صورت مستمر در قالب اقدامات هفتگی، ماهانه و حتی سالیانه انجام گیرد. هر یک از ادوار مذکور دارای اقدامات اختصاصی خود می‌باشد. در ادامه هر یک از اقدامات مذکور ارائه می‌شود.

مراقبت‌های هفتگی
یکی از نخستین اقدامات هفتگی، کنترل گرد و خاک و آشغال‌هایی است که بر روی سطح فرش ایجاد می‌شود. زدودن این گرد و خاک و یا آشغال‌ها امری ضروری است که با جارو دستی و برقی انجام می‌شود. نیاز به توضیح است که بهتر است این کار با جارو برقی ساده و بدون برس انجام شود. اما در حالت کلی هر چه فرش کم‌تر جارو شود، عمر آن بیش‌تر خواهد شد.
همچنین ممکن است در مواردی فرش دچار لکه‌های گوناگونی شود. در این صورت نیاز است از متخصصان بهره گرفته شود تا میزان لکه افزایش نیابد و خسارتی به فرش وارد نشود.

مراقبت‌های ماهیانه
باید فرش و یا سابر لوازمی که بر روی فرش قرار دارد جایجا و چند سانتی‌متر تغییر یابد تا موجب فشردگی پرز فرش نشود. همچنین خود فرش بهتر است جابجا شود تا از ایجاد رطوبت زیر فرش جلوگیری شود. در این هنگام بهتر است زیر فرش تمیز شود تا گرد و خاک سطح زمین و زیر فرش رفع شود.

مراقبت‌های سالیانه
با استفاده از جاروی برقی برس‌دار سطح فرش جارو زده شود تا آشغال‌های ریز که در سطح و میان پرزها قرار دارد، زدوده شود. برای این‌کار باید دقت شود تا برس‌های جارو به تار و پود و یا شیرازه فرش آسیب نرساند. آخرین مرحله جاروکشی باید در جهت خواب فرش انجام شود تا پرزهای فرش به صورت کامل مرتب گردد تا نقوش به صورت واضح مشخص شود.

در صورت تمایل می‌توان با شامپوی مخصوص، فرش را مورد شست‌وشو قرار دارد. اما باید از شامپوهای معتبر و با کیفیت استفاده کرد تا آسیبی به فرش وارد نکند.

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.