تاثیر رطوبت در فرش دستباف
    
تعداد بازدید: 373
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/2/1

رطوبت در برابر عواملی همانند گرما، از عواملی است که منجر تولید حشرات و عوامل زنده آسیب رسان به قالی می‌شود.

تاثیر رطوبت در فرش دستباف:
رطوبت در برابر عواملی همانند گرما، از عواملی است که منجر تولید حشرات و عوامل زنده آسیب رسان به قالی می‌شود. یکی از راهکارهای جلوگیری از تولید مثل و رشد این موجودات کنترل شرایط است که مانع از تکثیر حشرات شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد رطوبت نسبی موجود در یک مکان، بیش از تغییر درجه حرارت باعث تخریب تدریجی الیاف و در نتیجه تخریب فرش دستباف می‌شود.

اما افزون بر این مورد، شرایط ایجاد آسیب توسط موجودات زنده را فراهم می‌کند. رطوبت بر رنگ‌ها، نخ خامه و مواد کاربردی تأثیر گذارده و منجر به ایجاد آسیب در ساختار فیزیکی فرش دستباف می‌شود. این قاعده در تمامی نخ‌های خامه قالی شده و کیفیت این نخ‌ها نمی‌تواند مانع پوسیدگی فرش دستباف شود.

موجوداتی همانند بید و یا سوسک فرش که در اثر رطوبت، عدم نوردهی و هوادهی فرش پدید می‌شود. موجودات مذکور از پرز پشمی، ابریشمی و یا پنبه‌ای تغذیه کرده و آن را به تدریج می‌شود. این عامل باعث ایجاد پوسیدگی در رخ فرش و عموماً باعث بین رفتن پرز فرش یک و در مواردی تمامی قسمت‌های فرش دستباف می‌شود.

میزان رطوبت نسبی برای فرش‌های خانگی عموماً ۳۰-۴۰% توصیه شده که به طور عمومی شرایط موجود در یک محیط مسکونی می‌باشد. اما نیاز به توضیح است که میزان مورد مذکور و دمای محیط نباید به یک دفعه دچار تغییر شود. زیرا تغییر ناگهانی و ضربه‌ای شرایط محیط باعث بروز آسیب‌هایی به ساختار فیزیکی فرش می‌شود. بدین دلیل بهتر است شرایط مخیطی فرش دستباف ثابت بوده و میانگین دمایی ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار داشته باشد.

کم‌تر از حد نسبی مجاز
دستبافته‌هایی که در تولید آن‌ها از پشم و پنبه استفاده شده، اساساً جاذب رطوب بوده و قادر به ذخیر آب در خود می‌باشند و به خشکی بیش‌از حد حساس و آسیب‌پذیر می‌باشند. خشکی بیش از حد الیاف پشم و یا پنبه باعث شکنندگی آن‌ها می‌شود. بدین دلیل میزان رطوبت فرش‌های دستباف نباید از محدوده ۳۰-۴۰% کاهش یابد. اما نیاز به توضیح است، در صورتی که رطوبت محیط طی مدت زمان کوتاهی کاهش یابد، ایرادی نداشته و آسیبی به فرش دستباف وارد نمی‎کند.

بیش‌تر از حد نسبی مجاز
رطوبت نسبی بیش از ۷۰% باعث رشد و تکثیر حشرات و قارچ‌ها در سطح و یا زیر فرش می‌شود. به همین علت میزان رطوبت موجود در فضا نباید از میزان مجاز بیش‌تر شود.

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.