چگونه فرش دستباف را لکه زدایی کنیم؟
    
تعداد بازدید: 325
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/1/18

لکه زدایی فرش دستباف یکی از فرآیندهایی است که در مواردی توسط افراد مبتدی و در موارد دیگر توسط مرمت گران انجام میشود.

چگونه فرش دستباف را لکه زدایی کنیم؟
لکه زدایی فرش دستباف یکی از فرآیندهایی است که در مواردی توسط افراد مبتدی و در موارد دیگر توسط مرمت گران انجام میشود. از آنجایی که فرش روی زمین قرار می‌گیرد، آلودگی‌ها و کثیفی‌های گوناگونی را جذب می‌کند. به همین دلیل، ممکن است فرش ظاهر خود را پس از مدتی از دست دهد و نیاز به شستشو و در مواردی نوازش دست متخصص داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است هر فرش دچار آن شود، ریختن مواد گوناگون روی فرش و در نتیجۀ آن ایجاد لکه‌های گوناگون بر روی فرش می‌باشد. در مواردی مشاهده می‌شود، وجود لکه بر روی فرش دستباف ثابت و یا حذف آن از روی فرش به سختی انجام می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که عملیات لکه زدایی فرش باید براساس جنس، نوع و اندازۀ لکه انجام شود. به همین دلیل لکه زدایی یک عملیات تخصصی به شمار می‌آید.

عملیات لکه زدایی، باید براساس نوع، جنس و اندازۀ لکه انجام شود.
عموماً برای از بین بردن اثرات آب میوه، شیر، قهوه، چای و شکلات از آب نیمه گرم، صابون و یا شامپو بچه استفاده می‌شود. همچنین برای لکه‌گیری اثرات تخم مرغ و خون، آمیزه‌ای از نمک، صابون و سرکه سفید با آب ولرم و برای زدودن لکه روغن و چربی از صابون، شامپو بچه و سرکه سفید استفاده می‌شود.

نیاز به توضیح است که لکه‌زدایی فرش‌های ابریشمی نباید در خانه صورت گیرد. زیرا این گروه بسیار حساس بوده و ممکن است باعث ایجاد خسارت جبران ناپذیر شود. از این‌رو بهتر است به افراد مجرب و حرفه‌ای سپرده شود. همچنین در صورتی که روغن و یا لکه‌های حاوی روغن بر روی فرش ریخت، باید ابتدا روغن را تا جایی که امکان دارد، جمع‌آوری کرد. سپس پارچه سفید رنگی بر روی محل روغنی گذارده و اُتوی نیمه گرمی بر روی پارچه کشیده می‌شود. بدین ترتیب روغن جذب پارچه خواهد شد. سپس این منطقه با آب و شامپو شسته شده و به کمک سشوار خشک می‌شود.

پیش از تمیز کردن لکه‌ها با حتی شست‌وشوی فرش در منزل می‌توان با یک آزامایش ساده به ثابت بودن و یا نبودن رنگ فرش پی برد. به این صورت که پارچه پنبه‌ای سفیدی را خیس کرده و به گوشه‌ای از فرش می‌کشیم. در صورت آغشته شدن پارچه به رنگ، رنگ‌های پارچه ثابت نمی‌باشد. در این صورت شست‌وشوی فرش باید به قالیشویی‌های حرفه‌ای واگذار شود تا از درهم آمیختگی رنگ‌ها جلوگیری شود.

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.