ترمیم سوختگی فرش دستباف
    
تعداد بازدید: 340
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/12/17

یکی از آسیب‌ها که عمدتاً بر روی عموم فرش‌ها بوجود می‎آید و قابل مشاهده است، سوختگی فرش است.

ترمیم سوختگی فرش دستباف:
از انجایی که عموماً فرش‌های مذکور بر روی زمین قرار دارند و از سویی دیگر بر روی آن‌ها تردد بسیار و یا نشست و برخواست‌های کثیری انجام می‌شود، این کفپوش‌ها به شدت آسیب‌پذیر بوده و به صورت ناخودآگاه و ناخواسته پس از مدتی دچار آسیب و عیوب گوناگونی می‌شود.
آسیب‌هایی که ممکن است سطحی و ظاهری بود (همانند لکه) و در نهایت با چندین عملیات ساده برطرف شود. همچنین ممکن است آسیب عمقی و وسیع بوده و نیاز به ترمیم اصولی داشته و حتی نیاز باشد بخشی از فرش را از فرش جدا کرده و اقدام به بازبافی کرد. یکی از آسیب‌ها که عمدتاً بر روی عموم فرش‌ها بوجود می‎آید و قابل مشاهده است، سوختگی فرش است.
سوختگی عموماً به دلیل سهل‎انگاری در نگهداری فرش و ریختن تکه‌های ذغال، نزدیکی آتش به فرش، قرار دادن اجسام داغ بر روی فرش و مسائلی از این قبیل بوجود می‌آید. سوختگی فرش بنابر وسعت و شدت سوختگی به دو شیوه کلی انجام می‌شود. در صورتی که سوختگی عمقی و سوختگی منجر به از بین رفتن کامل پرز فرش و در نتیجه سوختگی شده باشد، استادان اقدام به حذف این ناحیه کرده و با بافت تار و پوددهی مجدد اقدام به بافت قالی می‌کنند.
اما در صورتی که سوختگی فرش سطحی و فقط روی پرز قالی باشد، با استفاده از مواد تخصصی اقدام به برطرف کردن سوختگی کرده و سپس برای یکنواختن شدن ظاهر تمام نقاط قالی را مورد شستشو قرار می‌دهند.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.