تابر یکی از عیوب فرش دستباف
    
تعداد بازدید: 357
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/12/12

یکی از آسیب‌های فرش که در اثر شل بودن بخشی از تارهای چله و یا پود ایجاد می‌شود، تابر نام دارد. 

تابر یکی از عیوب فرش دستباف:
یکی از آسیب‌های فرش که در اثر شل بودن بخشی از تارهای چله و یا پود ایجاد می‌شود، تابر نام دارد. در مواردی بافنده با مشاهده این شل شدگی اقدام به کشیدن بیش‌از حد چله و یا پود فرش نیمه بافته می‌کند تا آسیب برطرف شود. سفت کشیدن هر یک از موارد مذکور، باعث ایجاد تابر می‌شود که در نتیجه آن، پرز فرش به سرعت از بین می‌رود.
مرمت تابُر
اگر تابر در صورت شل بودن چله ایجاد شده، باید به وسیله درفش چله‌ها از میان گره‌ها کشیده شود تا به طور کامل شلی نقاط معیوب رفع گردد. این عملیات در صورت لزوم در سراسر فرش انجام می‌گیرد. تاسر ریشه‌ها ادامه می‌یابد. این عملیات در مواردی همانند رفع شلی فرش در هنگام بافت باید هم به صورت طولی و هم به صورت عرضی انجام گیرد. اما اگر ایجاد تابر در اثر شلی پود فرش ایجاد شده باشد باید نخست در زیر ت نقطه معیوب بطری گذارده و پشت فرش به سمت مرمت‌گر قرار گیرد. سپس پودهای ناحیه تابر به صورت یکی در میان قیچی می‌شود و سر پودها به کمک درفش خارج و از میان فرش بیرون کشیده می‌شود تا به طور کامل شلی و کیس خوردگی فرش رفع شود. این اقدام، همانند عملیاتی است که هنگام بافت با سفت کردن پود بر روی منطقه تابر انجام می‌شود. پس از این عمل، سر پودها به وسیله سوزن و نخ به داخل کار کشیده می‌شود.
علاوه بر موارد فوق شیوه تجاری نیز رایج است که در بازارهای فعلی رواج بسیاری دارد. بدین ترتیب که در صورتی که تابر حاصل از چله‌ها باشد، ابتدا روی فرش بطری گذارده، سپس آن را برگردانده و قوس تابر را به پشت فرش منتقل می‌شود. سپس به وسیله کاتر، چله‌ها را بریده یک و یا دو رج از پودها و در صورت امکان بافت را حذف می‌کنیم. قسمت باز شده را به طور یکسان کنار هم قرار داده و سپس تکه‌ها را به یکدیگر وصل می‌کنیم. اما در صورتی که تابر حاصل از پود باشد، برای از بین بردن تابر با قیچی کردن محل تابر و جفت زدن تکه‌ها به یکدیگر، آسیب مذکور رفع می‌شود.
با استفاده از روش سوزن رو نیز می‌توان به برجستگی حاصل از ایجاد تابر را رفع کرد که البته در قیاس با روش‌های فوق از کیفیت پایین‌تری برخوردار است.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.