شناخت کیفی فرش دستباف
    
تعداد بازدید: 323
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/12/10

فرش دستباف دارای پیچیدگی‌های ویژه‌ای است. گروهی از دست‌اندرکاران فرش دستباف اعم از تولیدکنندگان، رنگرزان، فروشندگان و تاجران فرش یکی از علل افت میزان خرید و فروش در بازار فرش دستباف را کاهش کیفیت این دستبافته ایرانی می‌دانند.

فرش دستباف دارای پیچیدگی‌های ویژه‌ای است. گروهی از دست‌اندرکاران فرش دستباف اعم از تولیدکنندگان، رنگرزان، فروشندگان و تاجران فرش یکی از علل افت میزان خرید و فروش در بازار فرش دستباف را کاهش کیفیت این دستبافته ایرانی می‌دانند. دلیل کاهش کیفیت در تولید فرش دستباف ، بافندگان خانگی و تولیدکنندگان سنتی فرش دستباف است که بدون هیچ هماهنگی، برنامه‌ریزی و مشاوره دانست که اقدام به تولید فرش‌هایی می‌کنند که از نظر مواد اولیه، طرح، رنگ و بافت فاقد کیفیت لازم است. این فرش‌ها پس از تولید وارد بازار می‌شوند. در حالی که فاقد خریدار است.
در ارزیابی و شناخت کیفیت فرش باید موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد:
انتخاب مناسب نقشه که بستگی به طرح، رنگ‌امیزی، طرح، رجشمار و مقبولیت نقشه دارد تا پس از اتمام بافت مقبول بازاریان قرار گیرد.
صاف و یکنواخت بودن دو سر قالی که تأثیر بسیاری در زیبایی قالی داشته و مورد توجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرد.
کنترل میزان بافت در حین بافت قالی از دیگر موارد حائز اهمیت است. بدین معنی که قالی بافته شده در حین کار باید با نقشه مطابقت کامل داشته باشد.
اندازه‌گیری میزان بافت: بافنده هر چند وقت یک بار میزان بافته شده را از طرفین چپ و راست و بالا و پایین مورد اندازه‌گیری قرار دهد تا هیچگونه اختلافی در طرفین وجود نداشته باشد.
بهتر است نقشه کاربردی، مطابق نقشه‌های رایج در منطقه محل بافت باشد. زیرا که در این صورت نوعی آسیب به شمار آمده و فرش با نقشه غلط خوانده می‌شود.
نمره نخ پود و چله مطابقت رجشمار باشد و نباید ضخیم‌تر و یا نازک‌تر باشد.
باید تمامی بافت فرش یکسان بوده و هیچ اختلافی از پشت فرش مشاهده نشود. زیرا در صورت وجود اختلاف امکان وجود دو دستی در بافت وجود دارد که به نوعی آسیب فرش دستباف به شمار می‌آید.
بالا زدگی یا به اصطلاح دراز شدگی فرش به دلیل استفاده از مواد اولیه نامناسب با رجهای فرش مورد نظر در هنگام بافت حاصل می‌شود و یا اینکه بافنده ممکن است عمل کوبیدن بافت فرش را به خوبی انجام نداده باشد.
پایین زدگی به دلیل استفاده از مواد اولیه نامناسب باعث کاهش ابعاد فرش نسبت به نقشه اولیه می‌شود. این آسیب از طریق جابجا شدن رجشمار فرشقابل مشاهده است.

شاهکار ایلات پارس این اطمینان را به شما میدهد که فرش های دستباف قشقایی با بهترین مواد اولیه و کیفیت بالا تولید و عرضه میگردد.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.