تکمیل فرش دستباف
    
تعداد بازدید: 339
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/12/4

تکمیل فرش دستباف، عملیات‌ها و فرآیندهای گوناگونی را شامل می‌شود که شامل پس از تولید و هنگام مصرف می‌باشد. در این یادداشت به ارائه برخی از شیوه‌های تکمیل فرش دستباف پرداخته می‌شود.


تکمیل فرش دستباف، عملیات‌ها و فرآیندهای گوناگونی را شامل می‌شود که شامل پس از تولید و هنگام مصرف می‌باشد. در این یادداشت به ارائه برخی از شیوه‌های تکمیل فرش دستباف پرداخته می‌شود.
رنگ پریدگی در حین شستشو رخ می دهد در اثر ثبات پایین شستشویی رنگ ها جلوگیری عموماً رنگ های قرمز، آبی و مشکی و سرمه ای رنگ پس می دهد به همین دلیل بهتر است از پایدارکننده استفاده شود بدین دلیل عموماً رنگهای بر روی الیاف در شرایط اسیدی شستشو داده می شوند زیرا که قلیاا سبب ترشح و رنگ و ویدگی می شود.
برای نرم کردن و همچنین جلای فرش پشمی از متیل آمونیوم کلرید (شامپو تگزافون) می‌توان استفاده کرد. نیازبه توضیح است که از ماده لورامید برای نرم کردن فرش‌های خشک به کار می رود. از پتاسیم پرمنگنات برای ضدعفونی کردن فرش و برای طلایی کردن ظاهر فرش از هیدروکسید سدیم و سوداکاستیک استفاده می‌شود. همچنین برای رنگبری کردن و سفیدگری فرش از هیپوکلریت کلسیم و آب ژاول استفاده می‌شود.
شستشوی فرش به دو صورت انجام می شود. یکی از این شیوه‌ها ترشویی است. در این شیوه از آب به عنوان ماده اصلی برای شستشو استفاده می شود. شیوه دیگر خشک شویی نام دارد. در این شیوه از مواد شیمیایی برای زدودن گرد و خاک استفاده می شود.
در صورتی که فرش دارای کناره صاف نباشد و یا دارای عیوبی نظیر کجی و سره باشد، برای برطرف کردن این عیب عملیات دارکشی انجام می‌گیرد. پس از رفع عیب برای آنکه فرش به حالتی اولیه باز نگردد به آن سیریشم و به فرش‌های گرانبها کتیرا می‌زنند. پس از خشک شدن از دستگاه جدا می‌کنند.
یکی از مراحل قبل از شستشو، نیاز است تا ثبات رنگ‌های موجود در فرش بررسی شود. زیرا ثبات پایین نخ‌های رنگی موجود در فرش باعث درهم رفتگی رنگ‌ها و دو رنگ شدن نخ‌ها می‌شود. برای آزمایش ثبات قبل از شستشو، نیاز است دستمال سفید نمداری، در تمام قسمتهای فرش کشیده شود. اگر پارچه رنگدار شود، مشخص می‌شود که فاقد ثبات مناسب است.
مواد شوینده غیریونی (شامپو غیریونی) تنها در برخی مناطق از جمله نائین و در فرشهای ۴ و ۶ بالا به کار می رود و یا برای فرشهای گل ابریشم جهت نرم کردن ناحیه و یا براق کردن سطح ظریف ابریشم
از هیدرو سولفیت سدیم و هیدرو به عنوان احیاء کننده برای رنگ برداری از سطح فرش استفاده می‌شود.
برای سفید کردن ریشه‌های فرش دستباف از ماده سفیدکننده، آب ژاول و هیپوکلریت سدیم می‌توان استفاده کرد.
استفاده نادرست از اسیدها در حین شستشوی فرش موجب می‌شود گل‌ها و رنگ‌های موجود در فر حالتی سوخته به خود می گیرد و پرز پشم از بین می رود. به این حالت اصطلاحاً گفته رنگ فرش سوخته است.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.