رگه فرش دستباف چیست؟
    
تعداد بازدید: 436
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/11/28

یکی از آسیب‌های رایج فرش دستباف است که به دلایل عدم تبحر بافنده، رنگرز و یا عدم نظارت صحیح بافت قالی انجام رخ می‌دهد.

رگۀ فرش باعث کاهش ارزش مادی و زیبایی فرش دستباف می‌شود. از این رو، در خرید باید به آن توجه داشت. در برخی از فرش‌های دستباف، رگه‌هایی وجود دارد که در مواردی بخشی از زیبایی فرش و در مواردی جز عیب و آسیب فرش به شمار می‌آید. رگه‌های فرش که با نام رگه دار شدن فرش شناخته می‌شود، یکی از آسیب‌های رایج فرش دستباف است که به دلایل عدم تبحر بافنده، رنگرز و یا عدم نظارت صحیح بافت قالی انجام رخ می‌دهد. گاه در برخی از فرش‌ها، تفاوت رنگ به شکل نوار عرضی به صورت یک ردیف، گاه دو و سه تکرار مشاهده می‌شود. که در واقع پرز فرش در رگه‌های عرضی گاه به صورت تیره و یا گاه دارای روشنی است.
این عیب به صورت خطی یا خطوطی باریک در سطح فرش نمایان می‌شود و به صورت نوعی ناهماهنگی رنگی را با دیگر قسمت‌ها فرش آشکار می‌شود. این آسیب به صورت خطی و یا خطوطی باریک در سطح فرش نمایان می‌شود و نوعی هماهنگی رنگی را با دیگر قسمت‌ها به ویژه پس از عملیات پرداخت فرش آشکار می‌کند. نیاز به توضیح است که این عمل در فرش‌های روستایی و عشایری آسیب و عیب به شمار نمی‌آید، بلکه در موارد بسیاری مورد پسند مشتریان و متقاضیان فرش است. اما وجود چنین حالتی در مورد فرش‌های شهری و یا درباری نوعی عیب قلمداد می‌شود.
علل پیدایش رگه دار شدن فرش، تفاوت تباین و تونالیته رنگی در یک رنگ از خامه مصرفی است که خود ممکن است به علل متفاوتی ایجاد شود. سهل انگاری در انتخاب خامه‌ها یک دست و همسان پیش از رنگرزی، امری ضروری است. عدم دقت کافی در رنگرزی همانند هم نزدن مناسب نخ‌های پشمی و یا پنبه‌ای و تغییر ناگهانی ماده رنگزا در پاتیل باعث تغییر در فام می‌شود. از دیگر مواردی که باعث بروز چنین آسیبی در حین رنگرزی می‌شود، افزودن رنگ دوم به مناسبت استحصال رنگ ترکیبی و عدم سازگاری دو رنگزا با یکدیگر است. در صورت عدم سازگاری مواد رنگزا با یکدیگر، امکان تغییر فام رنگی طی فرآیند رنگرزی افزایش می‌یابد.
علاوه بر موارد مذکور، بی دقتی بافنده در استفاده از نخ‌های همرنگ از عواملی است که باعث تغییر فام رنگ در سطح قالی و در نتیجه ایجاد آسیب رگه می‌شود. همچنین در مواردی امکان دارد افراد عدم تبحر و ناآشنا بودن بافنده به خوانش صحیح نقشه، باعث ایجاد تغییر رنگ به سلیقه بافنده در نقاطی شود که صورت بروز چنین عملی، رگه‌هایی در فرش ایجاد می‌شود. افزون بر موارد ذکر شده، شرایط نگه‌داری خامه رنگ شده در ایجاد آسیب رگه نقش دارد. به عنوان مثال خامه‌ها باید از نظر میزان نور و تابش خورشید در شرایط یکسانی قرار گیرند. زیرا نور قادر باعث تغییر رنگ تدریجی و نقطه‌ای نخ‌های بی‌ثبات می‌شود.

فروشگاه فرش دستباف شاهکار ایلات به مشتریان خود این اطمینان را میدهد که فرش دستباف خریداری شده با کیفیت بالا و بدون ذره ای مشکل و عیب بوده است.


جهت مشاهده محصولات به سایت یا مغازه شاهکار ایلات پارس مراجعه فرمایید.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.