فرش گیاهی
    
تعداد بازدید: 606
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/6/26

طبیعت دارای رنگ های بسیار زیبایی است بشر با استفاده از این  رنگ ها به زندگی و اشیا پیرامون خودش رنگ بخشیده است . سیاه و قرمز و زرد  جز اولین رنگ هایی بوده است.

در فرش های زیبای عشایری  عشایران با استفاده از رنگ های طبیعی روح و جان به آن  می بخشند .

طبیعت دارای رنگ های بسیار زیبایی است بشر با استفاده از این  رنگ ها به زندگی و اشیا پیرامون خودش رنگ بخشیده است . سیاه و قرمز و زرد  جز اولین رنگ هایی بوده است

  • سیاه از زغال
  • زرد از خاک زرد
  • قرمز از خاک قرمز

از این رنگ ها برای رنگ امیزی در پیرامون خود استفاده می کردند

برای رنگرزی در فرش گیاهی در گذشته از رنگ های گیاهی نظیر روناس و اسپرک مرسوم بوده است . استفاده از روناس طیف زیادی از رنگ ها از قرمز تیره تا بنفش  راشامل می شود . زنان عشایر با روحیه لطیف و هنرمندی که  از مادران خود یاد گرفته اند با استفاده از رنگ گیاهی فرش های عشایری زیبا را خلق می کنند . فرش بهارستان فرشی تاریخی و افسانه ای نمونه ای زیبا از فرش گیاهی است که نشان می دهد صنعت رنگرزی از گذشته در ایران وجود داشته است .

در استان فارس بیشتر عشایر و روستاییان به هنر فرش بافی مشغول هستند اما بهترین و باکیفیت ترین فرش ها مربوط به عشایر  قشقایی و ایل خمسه  می باشد . بیشتر فرش های ایل های خمسه کار تیره عرب و باصری می باشد . قالیچه های این دو تیره طرح های زیادی دارد و فارسی باف است .جنس این قالیچه ها از پشم تشکیل شده است . روستاییان در فارس اکثرا به کار بافندگی مشغول هستند دارهای آنها مانند عشایر افقی است  اما جنس فرش های ایل ها مرغوب تر است .

قدیمی ترین فرش  گیاهی از هشت رنگ تشکیل می شدند  به این دلیل که آنان به راز رنگ ها وترکیب رنگ ها پی نبرده بودند و از قرن دوازدهم تا اواخر سیزدهم این روند ادامه داشت تا به چهارده رنگ رسید . رنگ قرمز تند رنگی پایه است و در لچک ها ترنج و یا در پس زمینه ترنج استفاده می شود . علاوه بر رنگ قرمز تند رنگ های سورمه ای که در پس زمینه و ابی فیروزه ای سبز و رنگ سفید  در این فرش های زیبای عشایری زیاد دیده می شود . فرش با رنگ های گیاهی به هیچ عنوان رنگ نمی دهد و این از مزیت های فرش زیبای عشایری است . استفاده از رنگ های طبیعی فرش ها را جذابتر و زیباتر می کند .

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.