چطور لکه جوهر را از روی فرش جمع کنیم؟
    
تعداد بازدید: 418
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/9/10

ممکن است گاهی اوقات افرادی که با مرکب یا جوهر در ارتباط بوده اند. در اثر بی احتیاطی جوهر روی فرش دستباف ریخته باشد.و نگران از پاک نشدن لکه روی فرش شویم . برای از بین بردن لکه‌جوهر از روی فرش با ما همراه باشید.

ممکن است گاهی اوقات افرادی که با مرکب یا جوهر در ارتباط بوده اند. در اثر بی احتیاطی جوهر روی فرش دستباف ریخته باشد.و نگران از پاک نشدن لکه روی فرش شویم . برای از بین بردن لکه‌جوهر از روی فرش با ما همراه باشید.
برای برطرف کردن هر گونه لکه از روی فرش باید ابتدا بدانیم جنس لکه از چه موادی است . فرش دستباف قشقایی یکی از نفیس ترین وسایل منزل به شمار می رود. بنابراین باید از هر گونه آلودگی و امکان تخریب دور نگه داشته شود. در هنگام ایجاد لکه بر روی سطح فرش همانطور که اشاره شد از جنس فرش خود و الیاف فرش خود آگاهی داشته باشید تا اشتباها از مواد شوینده ای که باعث تخریب خاب و ریسه های فرش می گردد جلوگیری نمایید.

از بین بردن لکه جوهر از فرش
برای از بین بردن لکه جوهر ایجاد شده بر روی فرش سریعا باید اقدام کرد. اگر در برطرف نمودن لکه جوهر سریع اقدام نگردد جوهر به لایه های زیرین فرش نفوذ کرده و درصورت خشک شدن امکان ثبات لکه بسیار زیاد خواهد بود. برای جمع کردن لکه جوهر از روی فرش ماشینی و دستبافت خود هر گز از آب استفاده ننمایید زیرا آب باعث پخش شدن لکه و تکثیر آن در نقاط دیگر فرش می شود . برای جمع کردن لکه جوهر از روی فرش ابتدا روی آن نمک بریزید. با اینکار لکه جوهر جذب نمک شده و از مقدار آن کاسته می شود. سپس نمک را از روی لکه جمع نموده و اینکار را تکرار نمایید.تا در مراحل بعد ذرات نمک کمرنگ شوند.
پس از انجام مرحله اول اقدام به تمیز نمودن لکه جوهر، با پارچه ای تمیز نمایید و مطمئن شوید دیگر ذرات نمک روی فرش باقی نمانده است. استفاده از پارچه تمیز را آنقدر تکرار نمایید تا لکه به طور کامل برطرف شود. پس از پاکسازی کامل این ناحیه را با آب بشویید تا نمک های باقی مانده در لابه لای الیاف فرش بر طرف شود تا دردراز مدت به الیاف آن آسیبی وارد ننماید.
در این موارد به جای نمک از دستمال کاغذی که دارای جذب بالای مایعات هست نیز به جای نمک میتوان استفاده نمود. نقطه قابل تامل در استفاده از دستمال کاغذی این است که، دستمال کاغذی در طولانی مدت در مجاورت با مایعات بافت خود را از دست داده و خود عامل تخریب فرش می شود. اگر به صورت مستمر و با توجه بالا از دستمال کاغذی برای جذب رنگ در هنگام بر طرف نمودن لکه جوهر استفاده نماییم خود میتواند بسیار کمک کننده در رفع لکه جوهر باشد.


 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.